خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۶/۰۵/۰۵ ۰۷:۱۷
شناسه خبر : 20778

لزوم تشکیل کابینه دانشمندان/ دکتر هوشنگ باقری

بانگاهی دقیق به خواسته ها و مطالبات جامعه از خلال نتایج انتخابات ریاست جمهوری، به راحتی می توان دریافت که آقای روحانی باید بیش از گذشته در انتخاب کابینه و مدیران کلیدی دولت دقت نماید.  ...

“لزوم تشکیل کابینه دانشمندان” _ نوشتاری از دکتر هوشنگ باقری

سهم خواهی مدیریتی و کسب امتیاز بر اساس ویژگی های جغرافیایی،قومی،عقیدتی و… از دیرباز یکی از آفت های اصلی در فرآیند توسعه یافتگی و از جمله دلایل عقب ماندگی جامعه ما بوده و اکنون بیش از هر زمان دیگری وضوح و روشنی یافته است.

گرچه چنین نگرشی عمدتا محصول نگاه غیر عادلانه به توزیع امکانات (متناسب با شرایط و ویژگی های مناطق مختلف کشور) از سوی مراکز قدرت و نظام تصمیم گیریِ متمرکز است،ولی نباید فراموش نمود که اصرار و چانه زنی بر اساس چنین ویژگی هایی به دلیل تحت الشعاع قرار دادن اصل شایسته سالاری و شایسته گزینی در نظام مدیریتی کشور عمدتا موجب هدر رفتن منابع انسانیِ کارآمد و به دنبال آن تضییع منافع عمومی شده و به همین دلیل از پشتوانه منطقی و عقلانی قابل قبولی برخوردار نیست.

🔹از جمله موضوعات بسیار مهم در پیشبرد اهداف اساسی یک کشور علاوه بر لزوم تفاهم میان عامه مردم،حاکمان ونخبگان بر یک سری اصول و مبانی مشترک،در حوزه مدیریت و تصمیم گیری های کلان، داشتن نگرش علمی،برنامه محور و اعتقاد به حضور هدفمند مردم به منظور مشارکت فعال در نظام مدیریتی جهت استفاده حداکثری از منابع موجود لازم و ضروری است.

پیچیدگی های زندگی امروز و لزوم همآوردی با آنها جز با تمسک به علم و داشتن نگرش های علمی میسر نبوده و متناسب با نیازهای جدید و میزان ورود هرچه بیشتر به حوزه های علمیِ مدرن،ضرورت استفاده گسترده تر از پژوهش و تحقیق نیز به شکلی عمیق تر ضرورت می یابد.

بدون تردید مدیریت علمی، کارآمد و نخبه محور که از الزامات اساسی توسعه پایدار است،جز در سایه تحقیق و پژوهش همه جانبه امکان بروز نمی یابد،در همین راستا در حوزه مدیریت ها و تصمیم گیری های کلان، انتخاب افرادی با ویژگیِ برخورداری از علم و دانش جدید و اعتقاد به اجرای آن در حوزه عمل یک شرط اصلی و اساسی است.

🔹امروزه دولت ها و نخبگان با آینده پژوهی و پیش بینی دهه ها و قرن های آتی رسالت خود در پیشبرد اهداف جوامع را بسیار فراتر از برنامه های چند ساله می دانند،کشور ژاپن درحال تدوین برنامه برای پانصد سال آینده است.به عبارتی، آنها از هم اکنون با شناخت دقیق از الزامات و نیازها، طراحی و تدوین برنامه خود را برای چند صد سال آینده با ابتناء بر علم و تکنولوژی مدرن آغاز نموده اند.

بدون تردید رمز موفقیت کشورهای توسعه یافته در اتخاذ چنین رویکردهایی استفاده از نخبگان و دانشمندان در زمینه های مختلف علمی است و هیچ کشوری بدون اتکا به سرمایه های واقعی انسانیِ خود توان مقابله با بحران ها و چالش های آینده را نخواهد داشت. در دنیای سراسر رقابتیِ امروز کسانی که مجهز به سلاح دانایی نباشند، محکوم به انزوا، شکست و تحمل فقر و فلاکت خواهند بود.

کشور ما نیز از این قاعده مهم مستثنی نبوده و از قضا نیازمندی ها و راه های نرفته بسیاری دارد.رهایی از خیل عظیم مشکلاتی همچون فقر، بیکاری، حاشیه نشینی،تنگناهای متعدد اقتصادی، ناهنجاری های اجتماعی(طلاق،اعتیاد و…) در داخل و لزوم ارتقاء طراز کشور در سطوح منطقه ای و جهانی با توجه به وجود رقابت تنگاتنگ در حوزه های اقتصادی،تکنولوژیک، نظامی و…. میان کشورهای مختلف، جز با برنامه ریزی و تمسک به علوم و تکنولوژی مدرن میسر نیست.

🔹به نظر می رسد وقت آن فرارسیده که با اصلاح رویکردها و نگرش های موجود، خود را از چنبره تعصبات و توهمات خود ساخته نجات داده وبا پذیرش واقعیت ها، نظام مدیریت کشور را به افراد کاردان و شایسته بسپاریم و علم،تجربه و مهارت های مدیریتی را در خدمت توسعه و رفاه جامعه قرار دهیم.

بانگاهی دقیق به خواسته ها و مطالبات جامعه از خلال نتایج انتخابات ریاست جمهوری، به راحتی می توان دریافت که آقای روحانی باید بیش از گذشته در انتخاب کابینه و مدیران کلیدی دولت دقت نماید. بر همین اساس کابینه دولت دوم آقای روحانی باید دربردارنده ترکیبی از نخبگان و دانشمندان درجه اول کشور باشد تا بتواند با اتخاذ روش های علمی و کارآمد پاسخگوی مشکلات و چالش های پیش رو باشد و این کمترین توقع مردم از ایشان و در عین حال اصل تردید ناپدیر رعایت مصالح کشور است.

🔹از جمله اندیشمندانی که در حوزه های متعددتحقیقی_پژوهشی و مناصب مختلف مدیریتی تاکنون کارنامه درخشان و پرافتخاری را ارائه نموده؛پروفسور قبادیان است.

داشتن اختراعات،تحقیقات و یافته های علمی گسترده در حوزه های فنآوری و انرژی های تجدید پذیر که از جمله نیازهای ضروری و چه بساحیاتیِ جامعه بوده و تلفیق علم و عمل و اِعمال آن در حوزه مدیریت، گوشه کوچکی از افتخارات این دانشمند متعهد و دلسوز است.

به جرات می توان گفت عملیاتی نمودن طرح ها و برنامه های ایشان که به موجب آن تاکنون افتخارات جهانی بسیاری نصیب کشورمان گردیده، می تواند جهشی بزرگ در توسعه و پیشرفت کشور ایجاد نماید.

امید آن می رودجناب آقای روحانی با توجه به دغدغه ها و نگرانی هایی که پیرامونِ مشکلات موجود دارند،با دور اندیشی و واقع بینی کابینه خود و جامعه را از وجود این دانشمند بزرگ محروم ننماید.

هوشنگ باقری /۴ مرداد ماه ۹۶